Hay Day de Nedir?

hay-day-2-teknolojik-anneler

Bu oyun kaç yaş kaç yaş arası emin değilim. Ama 34 yaşında bir insan evladı ve onun 3 yaşındaki kızı olarak feci bağımlısı olduğumuzu söyleyebilirim. Bir zamanlar Farmville vardı. Ona pek takılmamıştım. Çok keskin yanları vardı. Ürünleri toplamazsan çürüyordu, komşu yapmazsan bir sürü halledemiyordun falan… Hay Day’da ise bunların hiçbiri yok. Daha relax yani.

Hay-Day-Teknolojik-Anneler

Ayrıca çok detaylı, ekilen sebze, meyve sayısı daha fazla. Ekilen sebze meyve ile pasta, kek, krep, meyve suyu, reçel, turta, pizza ve daha bir sürü şey yapılabilecek makinalar var.

İnek, koyun, keçi, domuz, tavuk çiftlikteki hayvanlar. Ayrıca ileriki levellerde balık da tutabiliyorsunuz!! (Kızımın favorisi bu kısım)

Madencilik yapıyorsunuz, sonra çıkardığınız madenlerden takı yapabiliyorsunuz…

images

Ürünlerinizi bir tezgahta satabiliyorsunuz.

Her yeni levelde, tarlayı büyütmek, yeni bir hayvan, yeni bir ürün gibi ekstra durumlar çıkıyor. Level atlamak için ise Farmville’de olduğu gibi, görevleri yerine getirerek belli sayıda yıldıza ulaşmak gerekli. Çevredeki okul, esnaf, kilise vs’den ve belli saatlerde uğrayan bir tekneden siparişler geliyor. O siparişleri yerine getirdiğinizde ise hem para hem yıldız kazanıyorsunuz. Biz bir iki arkadaş öyle oldu ki artık, “Bana havuçlu turta lazım.” “Dur tamam koyuyorum tezgaha, bana da böğürtlen lazım sen de onu koy” şeklinde minik hilelerle sipariş tamamlıyoruz :)

hay-day-teknolojik-anneler

Bu oyunda komşu yok, arkadaş var. Ama gerçek hayattan arkadaşlar olması şart da değil. Oyunda tanımadığınız oyuncuların çiftliğine girip beğenebilir, takip edebilirsiniz. Ayrıca Game Center’dan bu oyunu oynayan arkadaşlarınızı da takip edebilirsiniz.

hay-day-teknolojik-anneler

Oyunun görselleri şahane. Tematik olarak dekor değişiyor. Ekim sonunda Cadılar Bayramı teması vardı mesela. Şimdi ise Yeni yıl…

 

İyi özelliği mi kötü özelliği mi bilmiyorum ama oyun şimdilik sadece akıllı telefonlardan ve ipadden oynanabiliyor. Oyundaki “Facebook ile bağlan” yazısına aldanmayın. Hay Day Facebook’ta oynanmıyor.

 

Feci keyifli bir oyun. Ama bağımlılık yapabiliyor. Vaktiniz kıymetliyse siz siz olun benim gibi yapıp bulaşmayın. Ama aralarda uğraşacak, zaman geçirecek bir şeyler arıyorsanız sakın kaçırmayın. Çocuklarınız için de neden-sonuç ve süreç ilişkilerini anlatması bakımından oldukça faydalı.

 

Seversiniz umarım.

 

 

 

İlgili Haberler
11 Comments to “Hay Day de Nedir?”
 • selen topal
  18 Aralık 2013 - Cevapla

  İnanırmısın 4 gündür kafamı kaldıramıyorum bu oyundan. :) tutuldum kaldım
  http://www.seleninevcilikhayati.blogspot.com

  • Tanneler
   18 Aralık 2013 - Cevapla

   Komşu olalım komşu :))

 • Seda
  19 Aralık 2013 - Cevapla

  Yav benim koca sardi buna fena halde, demek buymus olay.
  Feci bagimlilik yapiyor yalniz. Cok muzdaribim coookk!

 • Kadir Azakar
  27 Aralık 2013 - Cevapla

  Ya millet bu oyunda hile şekilleri var mı sorması ayıp ama :))

  • Tanneler
   29 Aralık 2013 - Cevapla

   Bulursanız bize de haber verin :))

  • asiman
   12 Mayıs 2014 - Cevapla

   Salam men azeriyem? menim fetrmamin adi SuPeR di menle qonsu olun :) okeee

 • gizli
  31 Mart 2014 - Cevapla

  efe dedenin ciftliği beklerim . anneme bağımlılık yaptı

 • yahya
  30 Nisan 2014 - Cevapla

  hay day oyununu oynayan biri olarak acaba web sitelerinde bloglarında bahseden varmı derken rastladım bu yazıya . Öncelikle teşekkürler samimi bir anlatım olmuş. İlham aldım yazacağım yazı için

  • İpek
   8 Mayıs 2014 - Cevapla

   Teşekkür ederiz yorumunuz için. :)

 • Suzan
  17 Mayıs 2015 - Cevapla

  Gerçekten çok güzel bir oyun…

 • Ali
  31 Ocak 2018 - Cevapla

  Oyun internetlimi acill cevapp

Yorumunuz