get contact

Sosyal medyanın gündemine oturan uygulama, GetContact. Bugünlerde herkes başkalarının kendisini rehbere kaydettiğini merak ediyor!

GetContact nedir?

GetContact bir uygulama. Rehber asistanı gibi işlevselliği olan uygulamanın asıl özelliği “istenmeyen çağrıları engelleme” ve “Arayan bilinmeyen numara kim?” sorusuna yanıt bulmasıdır. Sizi arayan kişinin kimliğini, rehberinizde kayıtlı olmasa bile otomatik olarak görebilmek, pek çok kullanıcıya cazip geliyor.

GetContact nasıl kullanılır?

Uygulamayı telefonuna buradan indiren kişiler,  daha sonra kendi numaralarıyla girip hesap oluşturuyor. Çünkü üyeliklerin kendinize ait bir telefon numarası ile doğrulanması gerekiyor. Kullanımı ilk 1 ay ücretsiz, ancak süre dolumunda iptal edilmezse hesabınızdan otomatik ödeme alınıyor.

Başımıza ne geldiyse meraktan geldi :)

Kullanımı son derece kolay olan uygulamanın önemli bir sakıncası var. Her kullanıcı uygulamayı indirip, üyeliğini telefonunda aktif hale getirdiğinde kendi rehber erişimine de izin veriyor. Yani diğer bir deyişle rehberinizi ve yakınlarınıza ait telefon numaralarını 3.şahıslara veriyorsunuz. Zaten ellerindeki veri tabanı da bu şekilde zenginleşiyor. Uygulama sayfasında sorgulama bölümünde, veri tabanında hali hazırda bulunan numaraları sorgulayabilirsiniz.

İzin vermediğiniz takdirde listenizdeki diğer kullanıcılar bilgilerinize erişemiyor. Ancak en başta onay verdiğiniz rehber kopyalama sistemiyle, telefonunuzdaki rehber zaten alınmış durumda oluyor ve bilgiler uygulamayı kullanan diğer kişilerle paylaşıyor.

Bir de uygulamanın sayfasındaki şu paragrafa dikkat çekelim;

Getcontact, aynı zamanda harika bir sosyal topluluktur. Gerçek hayatta tanıyor olabileceğiniz kişileri, ortak arkadaşlarınız aracılığı ile iletişim kurmanızı sağlar. Uzun yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınıza iletişim isteği gönderebilir, arkadaşınızın isteğinizi onaylaması durumunda kendisiyle yeniden iletişim kurabilirsiniz. 

‘Kim beni nasıl kaydetmiş’ sorusuna takılıp, büyük resmi görmezden geliyoruz gibi geliyor. Bugün bir inşaat firması, bir okul, bir özel hastane telefonumuzdan bize erişip pazarlama yapmaya kalktığında, sinirleniyoruz; Bilgilerimi nereden aldınız? Bu çok basit bir örnekti, “Uzun yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınıza iletişim isteği gönderebilir, …” cümlesinden yola çıkarak örnekleri çoğaltabilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki, bir numaranın listenizde nasıl kayıtlı olduğu da görünmekte yani; anne, baba, eş, kardeş, çocuğun okulu / öğretmeni /doktoru gibi tüm verilerinizi ve ilişki ağınızı da bilinmezliğe açmış oluyorsunuz. Ücretsiz kullanım sağlayan uygulama, aslen kişisel verilerinizden gelir elde ediyor. Ne diyorduk, internette hiç bir şey bedava değildir!

Ne dersiniz; Asıl görevi “Spam çağrıları engelleme” olan aplikasyon aslında spam çağrılara davetiye çıkarmıyor mu?

getcontactGetContact nasıl silinir?

Uygulama bu şekilde siliniyor : Ayarlar > Hakkında > Hesap Ayarları > Hesabı sil 

Ancak listelemeden silinmek için bu linke tıklamalı ve numaranızı girerek, UNLIST tuşuna basmalısınız. Dikkat; Uygulamayı hiç yüklemediyseniz bu işlemi yapmanıza gerek yok. Çünkü bu işlem için dahi numaranızı onaylayarak giriş yapmanız isteniyor.

Uygulamanın Facebook sayfası; https://facebook.com/getcontactapp