DM nedir, dm atmak nedir?

DM nedir; DM atmak, DM göndermek nedir?

DM, ‘direct message’ yani direkt mesaj kelimelerinin baş harflerinde oluşan kısaltmadır. Sosyal medyada kısaca ‘Dm’den gönderdim’, ‘Dm atın’ gibi kullanıldığında asıl söylenmek istenen özelden mesaj atılmasıdır.

Instagram’da DM göndermek

Instagram’da dm göndermek için (o kişiyi takip ediyor olun olmayın fark etmez) sayfasına geldiğinizde sağ üst köşedeki 3 noktaya tıklayın ve açılan pencerede ‘mesaj gönder’i seçin. Kişi sizi takip etmiyorsa, mesajınız ona ulaştığında mesajı açma veya geri çevirme seçeneği çıkacaktır.teknolojik_anne

Facebook’da DM göndermek

 • Arkadaşlarınızdan biri ise klasik mesaj gönder adımlarını izlersiniz; ister o kişinin sayfasına gidin ve ‘mesaj’ yazan seçeneği tıklayın, ister kendi sayfanızda ‘mesajlar’ veya ‘messenger’ dan o kimseyi seçerek dm gönderin.
 • Tanımadığınız, arkadaş olmadığınız birine mesaj göndermek için profil sayfasını açarsınız (resmine veya ismine tıklayarak), isminin altındaki seçeneklerde ‘mesaj gönder’i seçersiniz. Ancak kişiye tanımadığı birinden mesaj geldiğinde bu mesaj ‘diğer’ isimli kutucuğa düşer. O kişi ancak mesajları açtığında ‘diğer mesajlar’ seçeneğine dikkat ederse mesajı görebilir. Veya tam tersi, tanımadığınız biri size mesaj attığını söylüyorsa, o kişinin profil sayfasını açıp, mesaj seçeneğine bakarsanız, kolaylıkla dm’yi bulursunuz.

Twitter’da DM göndermek

Twitter’da karşılıklı takipleşmediğiniz kimseye dm gönderemezsiniz. Takipleştiğiniz biri ise, profilindaki mesaj kutusuna tıklayarak veya kendi mesajlarınıza girerek en üstteki mesaj kutucuğuna tıklayarak ‘yeni mesaj gönder’ seçeneği ile kişinin ismini seçerek gönderebilirsiniz.

sosyal-medya-egitimleri

Toplu mesaj göndermek

Yukarıda dm gönderileceğini açıkladığımız 3 sosyal medya paylaşım sitesinde de, tek bir hesaba mesaj atmak yerine toplu mesajlaşma da yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken tek isim yerine çoklu isim seçmektir, her ismi listeden bulduktan sonra ‘enter’a basın. Ancak sizi takip etmeyenler için yukarıda yazılan tüm özellikler yine geçerlidir. Instagram’da toplu mesaj gönderme içiN bu likteki yazımıza da göz atabilirsiniz.

DM atmak nedir konusunda daha fazla sorunuz varsa yorum bırakın.

İlgili Haberler
9 Comments to “DM nedir, dm atmak nedir?”
 • Alev Sy
  11 Şubat 2016 - Cevapla

  direk yanlıştır, doğrusu direkt idir. Hatta öz türkçe olduğu için doğrudan demek daha iyi olur.

  • İpek
   12 Şubat 2016 - Cevapla

   Çok haklısınız, en dikkat ettiğimiz şey olduğu halde hata olmuş

 • Bilge Yakupoğlu
  20 Kasım 2016 - Cevapla

  Ohhh iyi ki varsınız

 • Cansu
  10 Haziran 2017 - Cevapla

  Yani şimdi DM demek özelden msj atmak mı peki öyleyse gösterdiğiniz gibi msj bölümünden atıyorsak neresi özelden msj atma oluyor

  • Yavuz
   5 Kasım 2017 - Cevapla

   Anladim tsk ederim

 • ahmet
  1 Kasım 2017 - Cevapla

  zaten özel diyor işte sen ve attgın kişi görücek mesajını :)

 • murtaza
  11 Nisan 2018 - Cevapla

  Bilmeyen arkadaşlar için iyi olmuş bu :)

 • Burgul gorgulu
  30 Eylül 2019 - Cevapla

  Instagramda sol üst köşeden tıkladıgımda mesaj gönder seç…yok niye nasil yapabilirim

YorumunuzThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.