Sitem Alexa’da neden geri düştü?

Sitem Alexa’da neden geri düştü?

Alexa’a ile ilgili en çok gelen sorular hep sıralama değişiklikleri üstüne…

Sitemin trafiği sürekli artarken neden Alexa’da geriye düşüyorum? Bir gün çok iyiyken, birden nasıl bu kadar oynayabiliyor?

Öncelikle Alexa, sizin sitenizin başarısını ölçmüyor. Alexa ne yapıyor; tüm web sitelerinin günlük trafiklerinin istatistiğini tutuyor. İkisi aynı şey değil mi? Hayır, değil. 

Sizin siteniz, sitenizdeki konuları işleyen diğer sitelerle en çok çekişme halinde, bu doğru. Bir başarı göstergesi arıyorsanız, ziyaretçi sayılarınızın sürekli ve uzun vadede artıyor olması veya en azından stabil kalması önemli. Çünkü Alexa son 3 aylık ortalamanızı baz alıyor. ‘Bugün yazım çok tıklandı, neden yükselmedim?’ diye bir durum yok; küçük değişimler, bir kaç gün, hatta bir kaç hafta içinde görünebilir.

alexada-düşüyorAyrıca 30 milyonu aşkın site arasında güncel olaylar, günlük değişimleri çok etkileyebiliyor. Örneğin tüm dünyayı etkileyen toplumsal bir olay oldu diyelim.. Bu konu ve ilgili başlıklar, günlerce ilgili sitelerin ‘rutin’ ziyaretçi sayılarını o kadar etkiliyor ki, sitenizin günlük trafiğiniz artmış olsa bile, o sitelerin yaşadığı artış karşısında önemsiz kalıyor.

Çünkü aslında Alex’a da başa yaklaştıkça, sayısal olarak çok daha büyük rakamlarla mücadele veriyorsunuz. Yandaki görselde anlatmak istediğimizi daha kolay anlayabilirsiniz, yeşil sütundaki site sayısı, kırmızı sütundaki site sayısının kat ve kat üstünde.

10bin’in altındaki bir site, 50bin’in altındaki bir siteden çok daha fazla çaba sarf etmeli yerini koruyabilmek için. Yani özetle, çok başarılı sitelerin, yerlerini koruyabilmeleri çok daha zor. 

Öte yandan,  daha az trafikli siteler, çok küçük artışlarla (100 ziyaretçiden 300 ziayretçiye çıkmak gibi) büyük sıçrayışlar yakalayabilirler. Çünkü o sıralamada site sayısı daha azdır, rekabet daha kolaydır. Yine görsele göre açıklarsak, kırmızıdan turuncuya atlamak daha kolay, rekabet daha az.

Çok önemli bir diğer nokta, Alexa’nın yalnızca cihazlarında Alexa tool-bar yüklü kullanıcıların tercihlerini yansıtması. Yani, Alexa sıralaması dediğimiz sıralama aslında tüüüüm internet kullanıcılarının sıralaması değildir.

Günlük, anlık değişimlere çok fazla takılmamanız, önerimiz. Ciddi olarak asılıyorsanız, site trafiğinizi arttırabilmek olmalı hedefiniz, Alexa zaten ona göre şekillenir, yeter ki yakaladığınız trafik uzun vadede sabit veya yükselen değerde olsun.

Bol tıklanmalar!

 

 

8 Comments to “Sitem Alexa’da neden geri düştü?”
 • Tekstape
  23 Kasım 2015 - Cevapla

  Herkes sitem yükselsin diye uğraşıyorken siteyi yükseltmek gerçekten uzun süreli ve sistemli çalışmayı gerektiren bir süreç istiyor. Bu konularda araştırma yapmak ve site kalitesini uzun süreli kalıcı yapmak için hemen olsun yaklaşımlardan ve tehlikeli hit kazanımlarından uzak durulması gerekiyor.

 • sesli chat
  19 Mart 2016 - Cevapla

  Hocam Merhaba Alxa da Aylık 10 Dolar Üye Olnuyormuş Ve Kod Veriyolarmış Onu Sitene Katıyormuşsun Gayet Faydalıymış Tavsiye Edermisiniz Sizce ??

  • İpek
   24 Mart 2016 - Cevapla

   Geçici olarak etkisi oluyor, evet. Ama esas olan siteyi sağlam içerikle donatmak, kalıcılık için, gerisi yalan.

 • Oyun
  30 Ağustos 2016 - Cevapla

  Yıllardır anlamadım alexa yı. Benden daha zayıf site benim siteyi geçiyor. Güncel olduğu halde, girişlerde sabit hatta atış var bir kaç aya göre alexa berbat.

 • İngilizce eğitim
  27 Eylül 2016 - Cevapla

  Yanlış düşünüyor olabilirim ama Alexa bana göre ziyaretçi sayısına göre sıralama veriyor ve siteye para ile reklam almak dışında hiçbir anlam ifade etmiyor

 • ASKERİ GİYSİLER
  7 Şubat 2018 - Cevapla

  BİLGİ İÇİN TŞK

Yorumunuz